Suunto Games 2017 30.09.2017
Suunto Games
30.09.2017 Valgehobusemäe (M. Klementsov)
Suunto Games
1.10.2017 Valgehobusemäe (T. Tähnas)
M12  M14A  M14B  M16A  M16B  M18  M20  M21A  M21B  M21C  M21E  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M85 
N12  N14A  N14B  N16A  N16B  N18  N20  N21A  N21B  N21C  N21E  N35  N40  N45  N50  N55  N60  N65  N70  N75  N80 

M12

3200m 10KP
2430m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. August Jakobson           Kobras/Põlva Sp EST 00:44.57  00:25.41(1) 00:19.16(4)  
   2. Ossi Priks                Rakv            EST 00:46.07  00:26.01(2) 00:20.06(6)  
   3. Rasmus Töyrylä            KyS             FIN 00:46.44  00:28.38(3) 00:18.06(2)  
   4. Ralf Kivil                LSF PT          EST 00:48.09  00:29.17(4) 00:18.52(3)  
   5. Chris Marcus Krahv        Otepää          EST 00:48.31  00:30.53(5) 00:17.38(1)  
   6. Nansen Palo               Võru            EST 00:52.16  00:32.25(9) 00:19.51(5)  
   7. Renno Merenäkk            Tartu linn      EST 00:52.28  00:31.56(7) 00:20.32(7)  
   8. Timo Kudre                Peko            EST 00:52.39  00:31.46(6) 00:20.53(9)  
   9. Emils Sulcs               Ogre OK/SC      LAT 00:52.49  00:32.01(8) 00:20.48(8)  
  10. Sander Saaring            Nõmme SK        EST 00:54.43  00:33.48(11 00:20.55(10  
  11. Siim Roht                 Kobras/Põlva Sp EST 00:55.31  00:33.32(10 00:21.59(12  
  12. Markus Kaljur             KEKRSK          EST 00:59.09  00:34.35(12 00:24.34(16  
  13. Bert Joosep Panker        Ilves           EST 01:01.34  00:37.47(14 00:23.47(15  
  14. Audris Odo Vitolins       Ogre OK/SC      LAT 01:04.15  00:37.54(15 00:26.21(17  
  15. Otto Toomas Kibena        Võru/Võru spord EST 01:07.13  00:44.53(17 00:22.20(13  
  16. Rasmus Saare              Kobras/Põlva Sp EST 01:13.04  00:44.54(18 00:28.10(19  
  17. Laurits Rütman            Ambla SK        EST 01:15.25  00:44.08(16 00:31.17(24  
  18. Mihkel Tali               Tartu Kivilinna EST 01:17.06  00:48.11(20 00:28.55(21  
  19. Maanus Udam               JOKA            EST 01:18.16  00:56.21(24 00:21.55(11  
  20. Gustavs Godins            B3              LAT 01:20.48  00:52.11(22 00:28.37(20  
  21. Laur-Rogert Sulg          Otepää          EST 01:22.03  00:54.29(23 00:27.34(18  
  22. Emils Gulbis              Ogre OK/SC      LAT 01:24.42  00:51.26(21 00:33.16(26  
  23. Bartłomiej Maciejewski    BKS Wataha Wars POL 01:26.02  01:02.32(26 00:23.30(14  
  24. Adrians Kugenieks         Ogre OK/SC      LAT 01:27.02  00:57.31(25 00:29.31(23  
  25. Kaspar Karolin            Kobras/Põlva Sp EST 01:36.59  00:47.19(19 00:49.40(28  
  26. Marlon Virve              Võsu Kool       EST 01:46.33  01:14.27(28 00:32.06(25  
  27. Maarius Kotsulim          JOKA            EST 01:49.25  01:20.15(30 00:29.10(22  
  28. Markus Zimmermann         Kape            EST 01:53.25  01:18.35(29 00:34.50(27  
      Henri Perillus            JOKA            EST Katk      01:11.10(27 Ei start     
      Jekabs Gedins             Auseklis IK     LAT Katk      00:34.49(13 Ei start     
M14A

4000m 11KP
3690m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Olle Ilmar Jaama          Peko            EST 01:04.56  00:36.28(1) 00:28.28(1)  
   2. Mihkel Mahla              Peko            EST 01:08.14  00:37.17(3) 00:30.57(3)  
   3. Jürgen Joonas             Võru/Võru spord EST 01:08.48  00:39.15(4) 00:29.33(2)  
   4. Emil Eensaar              Tartu SUKL      EST 01:09.55  00:36.36(2) 00:33.19(5)  
   5. Samuel Kolsar             Kobras/Põlva Sp EST 01:13.01  00:40.25(6) 00:32.36(4)  
   6. Renārs Kļaviņš            Azimuts OK-Sm B LAT 01:15.50  00:39.15(4) 00:36.35(8)  
   7. Mattias Maidla            Kobras/Põlva Sp EST 01:23.56  00:43.24(7) 00:40.32(11  
   8. Emils Zaicevs             Ogre OK/SC      LAT 01:26.33  00:46.27(8) 00:40.06(10  
   9. Kerdo Männilaan           JOKA            EST 01:29.56  00:49.20(9) 00:40.36(12  
  10. Jakob Veske               Tartu Katoliku  EST 01:34.58  00:57.28(15 00:37.30(9)  
  11. Andri Kepler              Kobras/Põlva Sp EST 01:37.41  00:49.21(10 00:48.20(16  
  12. Artur Soo                 JOKA            EST 01:37.59  01:02.29(16 00:35.30(7)  
  13. Michał Czernicki          BKS Wataha Wars POL 01:38.37  00:53.25(13 00:45.12(15  
  14. Rudolfs Valters           Ogre OK/SC      LAT 01:40.09  00:50.39(11 00:49.30(17  
  15. Ekke Tõnn Rütman          Ambla SK        EST 01:41.21  00:57.14(14 00:44.07(14  
  16. Mihkel Abram              Tammed          EST 01:48.53  00:50.51(12 00:58.02(19  
  17. Karmo Tisler              Võru/Võru spord EST 01:50.25  01:09.45(17 00:40.40(13  
  18. Radosław Gawryś           BKS Wataha Wars POL 02:42.34  01:47.18(18 00:55.16(18  
      Mehis Udam                JOKA            EST Tühist    Puuduv KP   00:34.52(6)  
      Kaarel Tampuu             SRD             EST Ei start  Ei start    Ei start     
M14B

3200m 10KP
2430m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Roberts Nimanis           Ogre OK/SC      LAT 01:02.29  00:41.41(1) 00:20.48(2)  
   2. Mihkel Liivago            Kobras/Põlva Sp EST 01:07.04  00:44.17(2) 00:22.47(4)  
   3. Ronalds Aleksans          Ogre OK/SC      LAT 01:07.11  00:46.40(6) 00:20.31(1)  
   4. Jaan Peeter Viljamaa      TON             EST 01:08.12  00:44.42(4) 00:23.30(5)  
   5. Daniel Sibul              Kobras/Põlva Sp EST 01:08.17  00:44.25(3) 00:23.52(7)  
   6. Jekabs Andersons          Ogre OK/SC      LAT 01:10.58  00:47.23(7) 00:23.35(6)  
   7. Andreas Tähnas            JOKA            EST 01:13.27  00:47.35(8) 00:25.52(8)  
   8. Uku Viispert              Tartu Katoliku  EST 01:30.28  01:00.16(10 00:30.12(9)  
   9. Matthias Loona            Tartu Katoliku  EST 01:35.53  01:01.39(11 00:34.14(11  
  10. Sven-Andres Niglas        Jõhvikas        EST 01:43.20  01:10.42(12 00:32.38(10  
      Kevin Markus Korrol       Mercury         EST Katk      00:46.33(5) Ei start     
      Eric Voolaid              SK100           EST Katk      Katk        01:32.15(12  
      Andreas Kepp              Reaalkool       EST Katk      00:56.27(9) Ei start     
      Hendrik Laanemaa          Tartu Katoliku  EST Tühist    Puuduv KP   00:21.47(3)  
      Hans Kõljalg              Tartu Katoliku  EST Ei start  Ei start    Ei start     
M16A

6099m 13KP
5540m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Andris Svilans            Ogre OK/SC      LAT 01:34.07  00:52.17(1) 00:41.50(1)  
   2. Kustu Künnapas            HOK             EST 01:40.24  00:54.08(2) 00:46.16(3)  
   3. Martin Erik Maripuu       Kobras/Põlva Sp EST 01:48.15  01:03.13(4) 00:45.02(2)  
   4. Aleksander Kepler         Kobras/Põlva Sp EST 01:51.09  01:04.22(5) 00:46.47(4)  
   5. Ragnar Kranberg           Mercury         EST 01:53.27  01:01.36(3) 00:51.51(7)  
   6. Raiko Marrandi            JOKA            EST 01:57.16  01:06.10(6) 00:51.06(6)  
   7. Mati Kiisler              SRD             EST 02:04.31  01:17.28(7) 00:47.03(5)  
   8. Jaan Viirmann             Põrgupõhja      EST 02:28.14  01:29.43(9) 00:58.31(8)  
   9. Georg Paal                JOKA            EST 02:35.16  01:33.28(10 01:01.48(9)  
  10. Hanno-Laur Kunnus         Võru/Võru spord EST 02:43.07  01:35.48(11 01:07.19(11  
  11. Vjatšeslav Safonov        SRD             EST 02:58.20  01:49.37(12 01:08.43(12  
  12. Markus Lepmets            Nõmme SK        EST 03:20.03  02:14.27(13 01:05.36(10  
      Siim Turban               Rakv            EST Katk      01:19.38(8) Ei start     
      Janar Saks                Võru/Võru spord EST Ei start  Ei start    Ei start     
      Markus Sulg               JOKA            EST Ei start  Ei start    Ei start     
M16B

3799m 12KP
3660m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Askar Neumann             OK Käbi         EST 01:30.18  00:49.40(1) 00:40.38(1)  
   2. Sten Marten Raudver       Järve SK        EST 01:47.06  01:05.05(2) 00:42.01(2)  
      Kerten Matto              Kobras/Põlva Sp EST Katk      01:07.33(3) Ei start     
M18

8300m 19KP
6950m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Janis Valpuski            Ogre OK/SC      LAT 02:10.09  01:13.52(1) 00:56.17(1)  
   2. Joonas Halapuu            Võru/Võru spord EST 02:43.24  01:34.38(2) 01:08.46(3)  
   3. Kristofer Pähklepa        Kobras          EST 02:50.52  01:38.17(4) 01:12.35(4)  
   4. Roope Ruuhiala            Hiisirasti      FIN 03:03.31  01:36.42(3) 01:26.49(7)  
   5. Kristo Sirk               Kobras/Põlva Sp EST 03:20.09  01:54.32(5) 01:25.37(6)  
   6. Alo Vahtre                OK Käbi         EST 03:39.48  02:21.18(7) 01:18.30(5)  
   7. Rauno Pahapill            JOKA            EST 03:42.09  02:03.08(6) 01:39.01(8)  
      Kristers Grasis           Ogre OK/SC      LAT Tühist    Puuduv KP   01:05.15(2)  
      ILgvars Caune             Azimuts OK-Sm B LAT Ei start  Ei start    Ei start     
      Alex Treier               Võru/Võru spord EST Ei start  Ei start    Ei start     
M20

9900m 20KP
8760m 19KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Matīss Slikšjānis         Azimuts OK-Sm B LAT 02:45.50  01:30.19(1) 01:15.31(2)  
   2. Kristjan Laugesaar        Rakv            EST 03:52.22  01:59.13(3) 01:53.09(4)  
   3. Jasper Ainjärv            JOKA            EST 04:17.40  02:17.56(4) 01:59.44(5)  
      Tomi-Andre Piirmets       West            EST Katk      01:41.33(2) Ei start     
      Oliver Kütt               Ilves           EST Katk      Ei start    01:15.10(1)  
      Kaarel Hendrik Zernant    Ilves           EST Tühist    Puuduv KP   01:21.31(3)  
M21A

12699m 27KP
10200m 25KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Rain Jaaksoo                              EST 03:25.33  01:51.29(1) 01:34.04(2)  
   2. Marko Teder               Kape            EST 03:46.09  02:01.58(2) 01:44.11(3)  
   3. Enar Nõmmiste             Kape            EST 04:29.11  02:17.34(4) 02:11.37(4)  
      Mattias Rennel            KEKRSK          EST Katk      Ei start    01:33.35(1)  
      Hannu Ploompuu                            EST Katk      02:09.31(3) Ei start     
      Lauri Lahtmäe             Kape            EST Ei start  Ei start    Ei start     
M21B

9900m 20KP
8760m 19KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Ilya Temnikov             OK Kaliningrad  RUS 03:19.51  01:57.39(2) 01:22.12(1)  
   2. Tauno Murakas             Rakv            EST 03:36.42  02:05.53(4) 01:30.49(2)  
   3. Kalev Ruberg                              EST 03:37.53  02:02.11(3) 01:35.42(3)  
   4. Toivo Murakas             Rakv            EST 04:22.51  02:14.34(6) 02:08.17(4)  
      Martin Pettai                             EST Katk      02:39.36(7) Ei start     
      Sven-Erik Rebane          Orvand          EST Katk      02:13.52(5) Ei start     
      Meelis Laurimaa                           EST Katk      01:51.17(1) Ei start     
      Märt Kivila               Ilves           EST Tühist    Puuduv KP   Ei start     
      Martin Murakas            Rakv            EST Ei start  Ei start    Ei start     
M21C

6099m 12KP
4810m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Pent Paalberg             Rakv            EST 01:40.28  00:55.09(1) 00:45.19(3)  
   2. Aivar Meindok             TON             EST 01:42.24  01:01.18(6) 00:41.06(1)  
   3. Viljar Vainola            Mercury         EST 01:45.19  00:57.58(2) 00:47.21(5)  
   4. Ragnar Ilp                                EST 01:45.31  00:58.55(3) 00:46.36(4)  
   5. Toomas Tiivel             Ilves           EST 01:46.25  00:58.58(4) 00:47.27(6)  
   6. Mart Sooberg              TON             EST 01:50.10  01:01.18(6) 00:48.52(7)  
   7. Marko Süld                HOK             EST 01:54.45  01:11.34(10 00:43.11(2)  
   8. Oleg Koshik               SRD             EST 01:59.31  01:03.41(8) 00:55.50(8)  
   9. Vahur Pajomägi                            EST 02:10.29  01:01.15(5) 01:09.14(11  
  10. Kristo Oja                OK Käbi         EST 02:20.15  01:16.58(11 01:03.17(9)  
  11. Anton Roolaid             TAOK            EST 03:03.52  01:49.20(12 01:14.32(12  
      Kristjan Kivipalu         LSF PT          EST Katk      01:04.14(9) Ei start     
      Henry-Markus Radala       JOKA            EST Tühist    Puuduv KP   01:08.53(10  
M21E

14900m 30KP
10380m 30KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Mikko Salervo             OK Trian        FIN 02:56.57  01:40.53(2) 01:16.04(3)  
   2. Topi Hasu                 OK Trian        FIN 02:57.12  01:44.19(3) 01:12.53(1)  
   3. Sergei Rjabõshkin         SRD             EST 03:03.58  01:47.00(4) 01:16.58(4)  
   4. Andreas Kraas             Tammed          EST 03:10.32  01:55.13(8) 01:15.19(2)  
   5. Uku-Laur Tali             KEKRSK          EST 03:13.46  01:52.20(7) 01:21.26(5)  
   6. Alar Kume                 Võru            EST 03:30.56  02:03.38(14 01:27.18(7)  
   7. Tanel Papp                Võru            EST 03:32.12  02:03.09(13 01:29.03(8)  
   8. Tanel Mõttus              Võru            EST 03:32.14  02:02.27(12 01:29.47(9)  
   9. Ilmar Udam                JOKA            EST 03:38.18  02:11.21(15 01:26.57(6)  
  10. Karol Galicz              BKS Wataha Wars POL 03:48.18  02:17.40(17 01:30.38(10  
      Gediminas Janušis         OK Labirintas   LTU Katk      02:02.01(11 Ei start     
      Reimo Liiv                Tammed          EST Katk      01:58.57(10 Ei start     
      Sander Vaher              EKJ SK          EST Katk      01:35.53(1) Ei start     
      Timmo Tammemäe            SK100           EST Katk      01:50.30(6) Ei start     
      Hannes Poolamets          Tammed          EST Katk      02:12.33(16 Ei start     
      Caj Snickars              OK 77           FIN Tühist    01:56.59(9) Puuduv KP    
      Ats Sõnajalg              KEKRSK          EST Tühist    01:49.49(5) Puuduv KP    
      Sander Nahkor             TAOK            EST Tühist    Puuduv KP   Ei start     
      Dmitriy Maslovksiy        Saint Petersbur RUS Ei start  Ei start    Ei start     
      Joona Huila               Hiisirasti      FIN Ei start  Ei start    Ei start     
M35

9900m 20KP
8760m 19KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Mati Mägi                 HOK             EST 02:28.08  01:19.12(1) 01:08.56(1)  
   2. Tarmo Tolm                Orvand          EST 02:35.17  01:23.53(2) 01:11.24(3)  
   3. Lauri Beilmann            Tammed          EST 02:35.52  01:25.46(3) 01:10.06(2)  
   4. Mairo Kirss               Koop            EST 02:51.42  01:34.20(5) 01:17.22(4)  
   5. Martin Kaup               LSF PT          EST 02:55.18  01:32.53(4) 01:22.25(6)  
   6. Ville-Veikko Nurminen     Suosmeren Salpa FIN 03:09.19  01:49.13(7) 01:20.06(5)  
   7. Kalvo Kriisk              Kape            EST 03:31.34  01:52.19(8) 01:39.15(7)  
   8. Marko Külaots             Tammed          EST 04:02.39  02:15.11(9) 01:47.28(8)  
   9. Andres Vaher              JOKA            EST 04:21.06  02:16.01(10 02:05.05(9)  
  10. Alar Alajaan                              EST 04:26.43  02:17.10(11 02:09.33(10  
      Kert Lindeberg            Maru Karud SK   EST Katk      01:45.21(6) Ei start     
      Kaido Hallik              Ilves           EST Ei start  Ei start    Ei start     
      Marcis Gedins             Auseklis IK     LAT Ei start  Ei start    Ei start     
M40

8300m 19KP
6950m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Alar Abram                Tammed          EST 01:50.50  01:01.08(1) 00:49.42(1)  
   2. Mati Korrol               Swedbank        EST 01:56.29  01:05.06(2) 00:51.23(2)  
   3. Ain Fjodorov              Peko            EST 01:58.33  01:05.42(3) 00:52.51(3)  
   4. Allar Kivil               LSF PT          EST 02:05.48  01:09.04(5) 00:56.44(5)  
   5. Kaupo Järve               LSF PT          EST 02:06.17  01:09.01(4) 00:57.16(6)  
   6. Erki Kriks                LSF PT          EST 02:12.48  01:17.01(8) 00:55.47(4)  
   7. Tanel Kannel              Rae             EST 02:12.58  01:11.09(6) 01:01.49(12  
   8. Vallo Vaher               JOKA            EST 02:13.36  01:14.31(7) 00:59.05(10  
   9. Meelis Merenäkk           Rae             EST 02:16.31  01:18.16(10 00:58.15(8)  
  10. Tarmo Klaar               Ilves           EST 02:20.40  01:18.35(12 01:02.05(13  
  11. Heno Ivanov               Tartu           EST 02:20.55  01:22.28(14 00:58.27(9)  
  12. Indrek Lillsoo            Põrgupõhja      EST 02:22.08  01:17.36(9) 01:04.32(14  
  13. Tago Teetamm              Tammed          EST 02:25.50  01:27.50(17 00:58.00(7)  
  14. Tanel Esta                HOK             EST 02:28.07  01:21.54(13 01:06.13(16  
  15. Lauri Olli                LSF PT          EST 02:35.31  01:34.01(19 01:01.30(11  
  16. Ardo Pajur                Swedbank        EST 02:36.18  01:27.01(16 01:09.17(17  
  17. Mārtiņš Dravants          zosēni          LAT 02:39.41  01:34.23(20 01:05.18(15  
  18. Sviatoslav Kuznetsov      Mile-Sport      RUS 02:41.59  01:32.36(18 01:09.23(18  
  19. Viktor Kassatkin          SRD             EST 02:50.59  01:40.13(21 01:10.46(19  
  20. Lauri Tarlap              Greenbox        EST 03:05.12  01:53.25(25 01:11.47(20  
  21. Ivo Miller                Koop            EST 03:15.37  01:43.12(22 01:32.25(23  
  22. Rünno Sulg                LSF PT          EST 03:19.23  01:57.21(27 01:22.02(21  
  23. Silvar Savolainen         korp! Leola     EST 03:21.08  01:55.46(26 01:25.22(22  
  24. Erki Ubina                                EST 04:08.37  02:19.58(28 01:48.39(24  
      Martins Godins            B3              LAT Katk      01:18.31(11 Ei start     
      Marti Ranne               G4S Spordiklubi EST Katk      01:52.37(24 Ei start     
      Peep Otstavel             LSF PT          EST Tühist    01:24.12(15 Puuduv KP    
      Andres Käver              SK100           EST Tühist    01:43.39(23 Puuduv KP    
      Tõnu Ots                  Swedbank        EST Tühist    Ei start    Puuduv KP    
M45

7000m 18KP
6160m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Armo Hiie                 Kape            EST 01:40.14  00:54.42(1) 00:45.32(1)  
   2. Randy Korb                Peko            EST 01:42.41  00:55.22(2) 00:47.19(2)  
   3. Kaido Nurja               Nõmme           EST 01:49.05  00:58.46(4) 00:50.19(4)  
   4. Andrei Nikitin            SRD             EST 01:51.16  01:03.28(7) 00:47.48(3)  
   5. Meelis Zimmermann         Kape            EST 01:55.27  01:01.32(5) 00:53.55(8)  
   6. Enn Jaama                 Peko            EST 01:55.34  01:02.04(6) 00:53.30(7)  
   7. Mart Koppel                               EST 01:58.41  01:06.47(11 00:51.54(5)  
   8. Jyrki Nieminen            Lounais-Hämeen  FIN 02:02.05  01:05.20(10 00:56.45(11  
   9. Rain Lillsoo              Põrgupõhja      EST 02:03.52  01:09.17(12 00:54.35(9)  
  10. Martin Aunin                              EST 02:09.34  01:16.16(17 00:53.18(6)  
  11. Allar Padari              HOK             EST 02:12.01  01:12.27(14 00:59.34(15  
  12. Konstantin Kornev         Mile-Sport      RUS 02:12.18  01:15.19(16 00:56.59(12  
  13. Sven Rea                  TON             EST 02:14.51  01:19.12(20 00:55.39(10  
  14. Jaan Olvet                Rakv            EST 02:17.55  01:14.03(15 01:03.52(19  
  15. Tarmo Raidma              Tartu           EST 02:18.30  01:16.43(18 01:01.47(18  
  16. Vladislav Pahhomenkov     SRD             EST 02:18.43  01:19.08(19 00:59.35(16  
  17. Mart Ostra                Nõmme           EST 02:21.19  01:23.31(24 00:57.48(13  
  18. Maris Stabins             Azimuts OK-Sm B LAT 02:26.46  01:27.55(25 00:58.51(14  
  19. Ain Pello                 Mercury         EST 02:26.56  01:21.17(21 01:05.39(21  
  20. Kristjan Leiger           Kape            EST 02:27.08  01:22.53(23 01:04.15(20  
  21. Heiki Savitsch                            EST 02:29.12  01:22.21(22 01:06.51(22  
  22. Priit Lepmets                             EST 03:18.36  02:16.55(28 01:01.41(17  
      Tarvo Avaste              Tammed          EST Katk      Ei start    01:19.19(23  
      Toomas Talumaa            HOK             EST Katk      01:29.59(26 Ei start     
      Rein Zaitsev              Peko            EST Katk      01:05.08(9) Ei start     
      Pekka Saalasti            Mustalammen Pal FIN Katk      01:09.55(13 Ei start     
      Olavi Loo                 West            EST Katk      01:04.05(8) Ei start     
      Raivo Mitt                                EST Katk      01:53.54(27 Ei start     
      Raivo Reiman              West            EST Katk      00:57.22(3) Ei start     
      Raivo Laanemets           TON             EST Ei start  Ei start    Ei start     
M50

7000m 18KP
6160m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Priit Pääslane            Ilves           EST 01:48.45  01:02.23(1) 00:46.22(1)  
   2. Antti Roose               Kobras          EST 01:53.27  01:02.37(2) 00:50.50(2)  
   3. Tomas Ray                 OK77            FIN 01:58.58  01:07.52(3) 00:51.06(3)  
   4. Inno Ling                 Lehola          EST 02:04.38  01:10.40(4) 00:53.58(4)  
   5. Taivo Tali                KEKRSK          EST 02:08.19  01:12.25(5) 00:55.54(5)  
   6. Vladimir Savinov          SRD             EST 02:11.45  01:15.01(7) 00:56.44(6)  
   7. Ülo Viru                  Orvand          EST 02:21.39  01:20.43(8) 01:00.56(7)  
   8. Maksim Gureev             Kape            RUS 02:24.13  01:23.12(11 01:01.01(8)  
   9. Toomas Voolaid                            EST 02:29.25  01:28.15(13 01:01.10(9)  
  10. Jukka Honkasaari          RastiPiikkiö    FIN 02:30.54  01:22.44(9) 01:08.10(14  
  11. Andres Viira              Viimsi          EST 02:30.56  01:23.06(10 01:07.50(13  
  12. Urmas Sulaoja             Jõhvikas        EST 02:32.27  01:25.01(12 01:07.26(12  
  13. Raivo Panker              Mercury         EST 02:39.05  01:34.36(14 01:04.29(10  
  14. Sergei Shved              SRD             EST 02:47.06  01:41.19(16 01:05.47(11  
      Priit Överus              Mercury         EST Katk      01:14.00(6) Ei start     
      Timo Neuvonen             Mustalammen Pal FIN Katk      01:38.00(15 Ei start     
      Matti Yliluikki           Suomusjärven Si FIN Ei start  Ei start    Ei start     
      Lauri Leppik              TAOK            EST Ei start  Ei start    Ei start     
      Argo Kauge                Põrgupõhja      EST Ei start  Ei start    Ei start     
M55

5700m 14KP
4980m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Tiit Tali                 Ilves           EST 01:31.56  00:48.31(1) 00:43.25(4)  
   2. Heikki Vestola            RaVa            FIN 01:35.16  00:54.51(2) 00:40.25(1)  
   3. Maido Kaljur              KEKRSK          EST 01:39.05  00:56.13(4) 00:42.52(3)  
   4. Mati Preitof              KEKRSK          EST 01:42.26  00:56.08(3) 00:46.18(5)  
   5. Andres Talver             Mercury         EST 01:43.22  01:00.35(7) 00:42.47(2)  
   6. Timo Asikainen            Hiisirasti      FIN 01:44.06  00:57.20(5) 00:46.46(7)  
   7. Ando Post                 Koop            EST 01:45.19  00:58.37(6) 00:46.42(6)  
   8. Sergei Iudov              Pskov Rus       RUS 01:52.55  01:04.01(10 00:48.54(8)  
   9. Jaak Rohtsalu             Rakv            EST 01:53.49  01:03.49(9) 00:50.00(10  
  10. Mika Ruuhiala             Hiisirasti      FIN 01:55.58  01:06.25(12 00:49.33(9)  
  11. Andrej Mitenkov           Azimut, SPb     RUS 01:56.29  01:04.26(11 00:52.03(11  
  12. Jaanus Reha               Koop            EST 01:59.07  01:01.26(8) 00:57.41(14  
  13. Vello Post                Koop            EST 02:06.59  01:07.20(13 00:59.39(15  
  14. Margus Jaanus             Koop            EST 02:11.18  01:10.55(15 01:00.23(16  
  15. Urmas Laev                Mercury         EST 02:11.27  01:09.47(14 01:01.40(17  
  16. Juha Eronen               Karkki-Rasti    FIN 02:22.17  01:18.58(16 01:03.19(19  
  17. Mikhail Ivanov            Pskov           RUS 02:28.01  01:26.02(17 01:01.59(18  
  18. Ivo Tamla                 Koop            EST 03:17.04  01:42.47(19 01:34.17(21  
  19. Aleksandr Gnidenko        Jõhvikas        EST 03:30.11  02:20.40(21 01:09.31(20  
                                                    Katk      Ei start    -            
      Raul Olesk                Kobras          EST Katk      Ei start    00:56.24(13  
      Risto Pettinen            Mustalammen Pal FIN Katk      01:29.28(18 Ei start     
      Evgenii Mikhailov         Pskov           RUS Tühist    01:52.18(20 Puuduv KP    
      Eduard Pukkonen           KEKRSK          EST Tühist    Puuduv KP   00:54.15(12  
M60

5700m 14KP
4980m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kaljo Julge               Kape            EST 01:34.44  00:52.47(1) 00:41.57(1)  
   2. Arto Niemi                HIKIKI          FIN 01:38.07  00:54.26(2) 00:43.41(3)  
   3. Andrei Oshmarin           Novgorod        RUS 01:42.50  00:58.56(4) 00:43.54(4)  
   4. Jarmo Lehto               VeVe            FIN 01:44.36  00:55.14(3) 00:49.22(8)  
   5. Kari Jylhä                Joutsenon Kulle FIN 01:48.58  01:02.06(6) 00:46.52(6)  
   6. Heini Tammik              Kape            EST 01:54.21  01:01.35(5) 00:52.46(10  
   7. Boris Krylov              OK Kaliningrad  RUS 01:56.18  01:10.09(11 00:46.09(5)  
   8. Jüri Merirand             Otepää          EST 02:00.11  01:03.27(8) 00:56.44(12  
   9. Anti Parik                Otepää SK       EST 02:07.46  01:12.11(12 00:55.35(11  
  10. Jüri Rokko                SK RT           EST 02:08.43  01:07.57(10 01:00.46(15  
  11. Sergei Movko              Azymut 45 Gdyni RUS 02:11.31  01:21.05(20 00:50.26(9)  
  12. Jaak Jaagus               Saku            EST 02:13.07  01:14.52(14 00:58.15(13  
  13. Udo Lüüs                  Ilves           EST 02:17.50  01:18.16(16 00:59.34(14  
  14. Jaak Reimaa               Ilves           EST 02:20.19  01:19.17(17 01:01.02(16  
  15. Tauno Kure                Kape            EST 02:24.18  01:19.41(18 01:04.37(17  
  16. Aare Limberg              Rakv            EST 02:26.07  01:21.03(19 01:05.04(18  
  17. Tapani Huovila            Suunta Jyväskyl FIN 02:29.53  01:24.25(23 01:05.28(19  
  18. Tõnu Kuusik               LUS             EST 02:36.14  01:16.43(15 01:19.31(21  
  19. Timo Glad                 Rasti-Jyry      FIN 02:41.27  01:30.27(26 01:11.00(20  
  20. Tõnu Karp                 Tempo           EST 02:52.50  01:32.10(28 01:20.40(22  
  21. Juhani Pörsti             Suosmeren Salpa FIN 03:01.58  01:31.37(27 01:30.21(23  
      Heimo Jumppanen           Pihkaniskat     FIN Katk      01:53.17(30 Ei start     
      Heikki Susimaa            Helsingin Suunn FIN Katk      01:53.04(29 Ei start     
      Jarmo Jumppanen           Pihkaniskat     FIN Katk      01:23.39(21 Ei start     
      Eero Nevalainen           Pihkaniskat     FIN Katk      01:07.18(9) Ei start     
      Heino Rebane              Orvand          EST Katk      01:23.51(22 Ei start     
      Tiit Olju                 Orvand          EST Katk      01:29.29(24 Ei start     
      Pertti Laine              Mustalammen Pal FIN Katk      01:03.19(7) Ei start     
      Aimur Raudsepp            JOKA            EST Katk      01:13.07(13 Ei start     
      Kalju Vaikjärv            Vunder          EST Tühist    01:30.11(25 Puuduv KP    
      Veli-Matti Heinonen       HIKIKI          FIN Tühist    Puuduv KP   00:43.20(2)  
      Rein Rooni                Orvand          EST Tühist    Puuduv KP   00:48.41(7)  
M65

4700m 14KP
4280m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Arvo Kivikas              Ilves           EST 01:30.33  00:48.19(1) 00:42.14(4)  
   2. Rein Unt                  TON             EST 01:32.17  00:52.25(2) 00:39.52(2)  
   3. Toivo Saue                HOK             EST 01:34.33  00:55.56(6) 00:38.37(1)  
   4. Rein Kriks                Rakv            EST 01:36.46  00:55.56(6) 00:40.50(3)  
   5. Johannes Tasa             Tammed          EST 01:38.39  00:54.11(3) 00:44.28(6)  
   6. Jurii Vekshin             Novgorod        RUS 01:41.16  00:58.19(9) 00:42.57(5)  
   7. Kai Willadsen             TON             EST 01:41.25  00:54.42(5) 00:46.43(9)  
   8. Rein Hanstein             Okas            EST 01:46.24  01:01.31(11 00:44.53(8)  
   9. Juhani Nippala            Rasti-Jyry      FIN 01:46.44  00:58.19(9) 00:48.25(11  
  10. Paul Aug                  Orvand          EST 01:46.51  00:56.20(8) 00:50.31(14  
  11. Kalle Nelk                Tammed          EST 01:47.04  00:54.23(4) 00:52.41(16  
  12. Lasse Kallio              Suomusjärven Si FIN 01:51.09  01:04.01(13 00:47.08(10  
  13. Kai Saksman               TON             FIN 01:54.00  01:09.28(18 00:44.32(7)  
  14. Lembit Nöps               Ilves           EST 01:55.23  01:06.48(14 00:48.35(12  
  15. Jouko Räty                HIKIKI          FIN 01:58.27  01:07.25(16 00:51.02(15  
  16. Unto Tanttu               Keravan Urheili FIN 01:59.43  01:01.51(12 00:57.52(20  
  17. Jouko Koivula             Helsingin suunn FIN 02:00.18  01:07.14(15 00:53.04(17  
  18. Juhani Tarvainen          Pitäjänmäen Tar FIN 02:01.08  01:11.55(19 00:49.13(13  
  19. Mati Randoja              Jõhvikas        EST 02:01.55  01:08.43(17 00:53.12(18  
  20. Arne Kolk                 Jõhvikas        EST 02:12.33  01:16.32(23 00:56.01(19  
  21. Ivan Kazantsev            Novgorod        RUS 02:17.55  01:18.42(24 00:59.13(21  
  22. Heiki Rammul              Ilves           EST 02:20.11  01:16.07(22 01:04.04(24  
  23. Kalev Kukk                TAOK            EST 02:23.32  01:19.15(25 01:04.17(25  
  24. Mauri Sinnelä             Suomusjärven Si FIN 02:27.09  01:25.18(26 01:01.51(23  
  25. Kari Hovi                 Rasti-Jyry      FIN 02:32.55  01:14.57(20 01:17.58(27  
  26. Tiit Ploompuu             Jõhvikas        EST 02:37.08  01:36.57(29 01:00.11(22  
  27. Mati Karp                 Tempo           EST 02:43.50  01:35.36(28 01:08.14(26  
  28. Toomas Naelapää           KEKRSK          EST 02:51.22  01:30.40(27 01:20.42(28  
  29. Pjotr Aksjonov            Jõhvikas        EST 03:14.38  01:51.43(30 01:22.55(29  
      Markku Nurminen           Suosmeren Salpa FIN Katk      01:14.59(21 Ei start     
M70

4700m 14KP
4280m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Åge Liljeström            Helsingin Suunn FIN 01:32.23  00:50.57(1) 00:41.26(1)  
   2. Paavo Inkinen             Rasti-Jyry      FIN 01:43.17  00:55.01(3) 00:48.16(4)  
   3. Mihkel Mälter             KEKRSK          EST 01:44.19  00:54.51(2) 00:49.28(6)  
   4. Peep Koppel               Koop            EST 01:45.44  00:59.33(7) 00:46.11(3)  
   5. Tõnu Nurm                 Kobras          EST 01:50.03  00:58.13(6) 00:51.50(7)  
   6. Rafael Gordon             Võru            EST 01:50.31  01:05.11(9) 00:45.20(2)  
   7. Heikki Kyyrönen           TON             EST 01:52.08  00:58.01(5) 00:54.07(8)  
   8. Ülo Vainura               Tammed          EST 01:53.02  00:57.33(4) 00:55.29(9)  
   9. Risto Sirola              Keravan Urheili FIN 02:14.06  01:02.29(8) 01:11.37(18  
  10. Jorma Helin               Rasti-Jyry      FIN 02:19.36  01:16.41(10 01:02.55(13  
  11. Mati Poom                 TON             EST 02:20.18  01:17.28(11 01:02.50(12  
  12. Enn Aedna                 West            EST 02:20.58  01:24.56(15 00:56.02(10  
  13. Jüri Tähemaa              TON             EST 02:30.09  01:26.21(16 01:03.48(14  
  14. Keijo Rantala             Karkki-Rasti    FIN 02:33.35  01:29.34(17 01:04.01(15  
  15. Juhan Bachmann            Jõhvikas        EST 02:33.44  01:23.53(14 01:09.51(17  
  16. Sergei Miasnikov          Pskov Rus       RUS 02:33.55  01:22.16(12 01:11.39(19  
  17. Ants Tamm                 TON             EST 02:41.42  01:34.35(18 01:07.07(16  
  18. Agu Koppa                 Jõhvikas        EST 02:47.53  01:47.33(21 01:00.20(11  
  19. Elmo Pärna                Lehola          EST 02:48.10  01:36.09(19 01:12.01(20  
  20. Vladimir Vari                             EST 03:06.03  01:46.43(20 01:19.20(21  
      Ilmar Mõistlik            Orion           EST Katk      01:22.41(13 Ei start     
      Risto Wessman             HIKIKI          FIN Tühist    Puuduv KP   00:48.46(5)  
M75

3600m 11KP
3620m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Reijpo Leino              HIKIKI          FIN 01:45.55  00:50.30(1) 00:55.25(5)  
   2. Jouko Karjalainen         Helsingin Suunn FIN 01:51.39  00:59.10(2) 00:52.29(2)  
   3. Mihhail Taivere           Kape            EST 01:52.47  00:59.11(3) 00:53.36(4)  
   4. Tõnu Raid                 Tammed          EST 01:59.59  01:06.35(7) 00:53.24(3)  
   5. Martin Ilves              Jõhvikas        EST 02:03.10  01:05.12(5) 00:57.58(6)  
   6. Reijo Seitajoki           Rasti-Jyry      FIN 02:12.21  01:10.05(8) 01:02.16(7)  
   7. Rein Küttim               Orion           EST 02:12.28  01:23.09(11 00:49.19(1)  
   8. Nikolai Kuha              Kape            EST 02:17.40  01:05.24(6) 01:12.16(11  
   9. Juho Heinrand             Norma           EST 02:25.58  01:22.39(10 01:03.19(8)  
  10. Heikki Lepistö            Helsingin Suunn FIN 02:29.06  01:20.33(9) 01:08.33(10  
  11. Lev Migdalski             Jõhvikas        EST 02:47.51  01:39.59(13 01:07.52(9)  
  12. Riho Kilp                 Tammed          EST 02:49.44  01:27.20(12 01:22.24(15  
  13. Georg Sooberg             Võru            EST 03:02.55  01:43.54(14 01:19.01(14  
      Kalju Tilk                Orion           EST Katk      01:03.34(4) Ei start     
      Onni Rosenqvist           Suosmeren Salpa FIN Tühist    Puuduv KP   01:14.53(13  
      Vello Krohn               Tammed          EST Tühist    Puuduv KP   01:22.33(16  
      Olavi Leino               HIKIKI          FIN Tühist    Puuduv KP   01:14.38(12  
M80

3000m 10KP
2700m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Endel Remmet              Kape            EST 01:20.18  00:40.57(1) 00:39.21(2)  
   2. Heino Mardiste            Kape            EST 01:25.28  00:47.56(3) 00:37.32(1)  
   3. Heino Peeterson           West            EST 01:29.33  00:44.03(2) 00:45.30(3)  
   4. Kaarel Koitmets           Jõhvikas        EST 02:33.36  01:11.37(4) 01:21.59(4)  
M85

3000m 10KP
2700m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Juhani Salmenkylä         Helsingin Suunn FIN 05:53.47  02:54.21(1) 02:59.26(1)  
      Heino Heinloo             Tammed          EST Tühist    Puuduv KP   Ei start     
      Feliks Kipper             Orion           EST Ei start  Ei start    Ei start     
N12

2600m 9KP
2320m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Harriet Koppel            Tartu Katoliku  EST 00:40.38  00:20.18(1) 00:20.20(1)  
   2. Maria Eller               HOK             EST 00:43.14  00:21.22(2) 00:21.52(2)  
   3. Herta Kesküla             HOK/hiiumaa sk  EST 00:47.35  00:24.56(4) 00:22.39(3)  
   4. Angela Mõttus             Otepää          EST 00:53.21  00:23.56(3) 00:29.25(5)  
   5. Mareli Vaher              Tartu Katoliku  EST 00:54.48  00:27.53(6) 00:26.55(4)  
   6. Gerda Kivil               LSF PT          EST 00:58.48  00:25.10(5) 00:33.38(8)  
   7. Anni Linnus               Peko            EST 01:02.37  00:30.28(7) 00:32.09(7)  
   8. Helina Saega              Otepää          EST 01:07.29  00:33.20(8) 00:34.09(9)  
   9. Iris Abram                Tammed          EST 01:09.36  00:35.12(9) 00:34.24(10  
  10. Viktoria Misnik           Võru/Võru spord EST 01:30.12  00:51.13(10 00:38.59(11  
  11. Sofia Pahhomenkova        SRD             EST 01:44.55  00:57.33(11 00:47.22(12  
      Kirke Savitsch                            EST Katk      01:25.17(12 Ei start     
      Eva Maria Kandla          Tartu Katoliku  EST Tühist    Puuduv KP   00:30.47(6)  
      Anett Kari                Rakvere ok      EST Ei start  Ei start    Ei start     
N14A

3200m 8KP
2780m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Brigitte Panker           Ilves           EST 01:01.56  00:32.02(1) 00:29.54(1)  
   2. Birgit Rõõm               Ilves           EST 01:12.18  00:34.12(3) 00:38.06(3)  
   3. Geteli Hanni              Kobras/Põlva Sp EST 01:17.45  00:39.43(4) 00:38.02(2)  
   4. Evely Ostrov              Kobras/Põlva Sp EST 01:43.47  00:48.36(5) 00:55.11(4)  
   5. Kaidi Piirisild           Võru            EST 02:10.27  01:03.16(6) 01:07.11(5)  
      Elis Karpov               SRD             EST Katk      01:24.02(7) Ei start     
      Eliise Kesküla            HOK/hiiumaa sk  EST Katk      00:32.58(2) Ei start     
      Liis Musta                Võru            EST Ei start  Ei start    Ei start     
N14B

2600m 9KP
2320m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Aigi Einmaa               Rakv            EST 00:52.03  00:25.06(1) 00:26.57(1)  
   2. Brita Ploompuu            Põrgupõhja      EST 01:01.08  00:30.05(2) 00:31.03(3)  
   3. Liis-Marii Kaso           Rakv            EST 01:03.04  00:33.41(4) 00:29.23(2)  
   4. Karmen Eveli Kauge        Põrgupõhja      EST 01:06.01  00:30.54(3) 00:35.07(4)  
      Karolin-Kristiin Piirmets                 EST Tühist    Puuduv KP   Ei start     
N16A

4000m 11KP
3690m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Anastasia Botova          White Nights    RUS 01:06.07  00:35.17(2) 00:30.50(1)  
   2. Agnija Caune              Azimuts OK-Sm B LAT 01:07.28  00:33.42(1) 00:33.46(2)  
   3. Siiri Talts               HOK- Hiiu SP    EST 01:16.13  00:39.34(3) 00:36.39(4)  
   4. Anita Laanejõe            Võru/Võru spord EST 01:18.43  00:42.33(4) 00:36.10(3)  
   5. Elizaveta Botova          White Nights    RUS 01:20.26  00:43.31(6) 00:36.55(6)  
   6. Helena Maripuu            HOK/hiiumaa ok  EST 01:21.30  00:44.44(8) 00:36.46(5)  
   7. Anastasija Pahhomenkova   SRD             EST 01:22.14  00:44.26(7) 00:37.48(7)  
   8. Zanda Stabiņa             Azimuts OK-Sm B LAT 01:24.42  00:42.41(5) 00:42.01(10  
   9. Anete Saar                Kobras/Põlva Sp EST 01:26.17  00:46.15(9) 00:40.02(9)  
  10. Kairiin Märtson           Kobras/Põlva Sp EST 01:35.05  00:49.43(10 00:45.22(12  
  11. Greta-Maria Pisarev       Jõhvikas        EST 01:36.30  00:53.46(11 00:42.44(11  
  12. Kristina Haug             Võru/Võru spord EST 01:43.52  00:54.58(12 00:48.54(13  
      Eliise Kesküla            HOK/hiiumaa sk  EST Katk      Ei start    00:38.05(8)  
      Paula Liis Viljamaa       Tammed          EST Ei start  Ei start    Ei start     
      Elza Zacmane              Ogre OK/SC      LAT Ei start  Ei start    Ei start     
N16B

3100m 11KP
2990m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Ingrid Sooberg            TON             EST 01:55.51  01:21.09(2) 00:34.42(1)  
   2. Kristina Sidorova         Käbi            EST 02:02.48  01:02.43(1) 01:00.05(2)  
N18

5200m 13KP
5050m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kristel Kõivo             Peko            EST 01:43.50  00:58.24(1) 00:45.26(1)  
   2. Elīna Skopāne             Azimuts OK-Sm B LAT 01:56.16  01:00.49(2) 00:55.27(2)  
   3. Triin Helimets            HOK             EST 02:09.26  01:12.34(3) 00:56.52(4)  
   4. Katrina Celeste           Ogre OK/SC      LAT 02:15.25  01:18.34(4) 00:56.51(3)  
   5. Annabel Teetamm           Tammed          EST 02:18.06  01:18.53(5) 00:59.13(6)  
   6. Birgit Russka             Kobras/Põlva Sp EST 02:23.46  01:25.41(7) 00:58.05(5)  
   7. Ada Vitolina              Ogre OK/SC      LAT 02:24.14  01:21.28(6) 01:02.46(9)  
   8. Signe Kallion             Võru/Võru spord EST 02:33.59  01:31.43(8) 01:02.16(8)  
   9. Marta Eller               HOK             EST 02:42.53  01:42.32(9) 01:00.21(7)  
      Kati Iher                 Võru            EST Katk      Ei start    01:09.07(10  
      Laura-Liis Kütt           Kobras/Põlva Sp EST Ei start  Ei start    Ei start     
N20

6099m 14KP
5420m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Emily Raudkepp            Peko            EST 01:50.50  01:00.41(1) 00:50.09(1)  
   2. Epp Paalberg              Rakv            EST 02:18.06  01:17.53(3) 01:00.13(3)  
   3. Kristiina Himma           Võru            EST 02:18.41  01:16.10(2) 01:02.31(4)  
   4. Tiina- Maria Tali         KEKRSK          EST 02:35.36  01:30.07(4) 01:05.29(5)  
      Marie Tammemäe                            EST Katk      Ei start    00:57.42(2)  
      Liina Vesilind            SRD             EST Ei start  Ei start    Ei start     
N21A

8300m 19KP
6950m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Maris Terno               Swedbank        EST 02:47.32  01:41.14(1) 01:06.18(1)  
   2. Thea Kaljur               KEKRSK          EST 03:02.25  01:45.53(3) 01:16.32(2)  
   3. Marili Zimmermann         Kape            EST 03:03.19  01:42.29(2) 01:20.50(3)  
   4. Grethe Johanna Ploompuu   KEKRSK          EST 03:50.02  02:11.53(5) 01:38.09(5)  
      Jaana Olvet               Rakv            EST Katk      01:48.09(4) Ei start     
      Silja Olesk               Kobras          EST Katk      Ei start    01:23.24(4)  
N21B

6099m 14KP
5420m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kaisa Rebane              -               EST 02:27.41  01:20.24(1) 01:07.17(2)  
   2. Marta Olvet               Rakv            EST 02:29.19  01:26.08(2) 01:03.11(1)  
   3. Kertu Savitsch            TON             EST 02:55.44  01:35.54(3) 01:19.50(5)  
   4. Mari-Liis Kaljur          KEKRSK          EST 02:56.51  01:38.30(4) 01:18.21(4)  
   5. Tais Vakrõõm              SRD             EST 03:18.32  01:49.59(5) 01:28.33(6)  
   6. Annika Silde              Mercury         EST 04:08.58  02:27.54(6) 01:41.04(7)  
      Merilin Vahtra            KEKRSK          EST Tühist    Puuduv KP   01:13.59(3)  
N21C

3799m 12KP
3660m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Grete-Liina Miller        Koop            EST 01:38.44  00:58.41(4) 00:40.03(1)  
   2. Veste Kivipalu            LSF PT          EST 01:39.23  00:51.30(2) 00:47.53(4)  
   3. Kristina Vesilind         SRD             EST 01:42.14  00:54.51(3) 00:47.23(3)  
   4. Lisli Pak                 Rae             EST 01:45.51  01:00.56(6) 00:44.55(2)  
   5. Mare Vahtre               OK Käbi         EST 01:46.11  00:51.18(1) 00:54.53(7)  
   6. Egne Kriks                Rakv            EST 01:51.42  01:00.27(5) 00:51.15(5)  
   7. Aet Tampuu                SRD             EST 02:09.36  01:07.06(8) 01:02.30(8)  
   8. Riina Kink                Koop            EST 02:15.47  01:22.23(10 00:53.24(6)  
   9. Merle Kruusamägi          Jõhvikas        EST 02:54.21  01:13.05(9) 01:41.16(10  
  10. Marina Väljas             HOK             EST 03:02.06  01:26.32(11 01:35.34(9)  
      Hanna Lindeberg           Swedbank AS     EST Katk      01:05.49(7) Ei start     
      Aive Mõttus                               EST Tühist    Puuduv KP   Ei start     
      Kaidi Ruusalepp           Kobras          EST Ei start  Ei start    Ei start     
N21E

10300m 22KP
7470m 20KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Laura Joonas              Võru            EST 02:28.50  01:28.09(1) 01:00.41(1)  
   2. Milla Mattila             Helsingin Suunn FIN 02:37.23  01:35.21(2) 01:02.02(2)  
   3. Margret Zimmermann        Kape            EST 02:40.45  01:36.18(3) 01:04.27(3)  
      Triin Jäädmaa             Võru            EST Katk      01:49.45(4) Ei start     
N35

6099m 14KP
5420m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Merike Vanjuk             Kape            EST 01:38.47  00:54.55(1) 00:43.52(1)  
   2. Kadri Limberg             LSF PT          EST 02:01.38  01:07.23(2) 00:54.15(3)  
   3. Ilze Pikšena                              LAT 02:14.16  01:15.48(3) 00:58.28(5)  
   4. Katri Salo                Helsingin Suunn FIN 02:18.51  01:20.13(4) 00:58.38(6)  
   5. Külli Leiger              Kape            EST 02:25.03  01:28.01(6) 00:57.02(4)  
   6. Anu Poopuu                Tammed          EST 02:27.02  01:22.21(5) 01:04.41(7)  
   7. Kadri Isakar              LSF PT          EST 03:33.36  02:05.09(8) 01:28.27(8)  
      Piia Avaste               Tammed          EST Katk      Ei start    00:50.51(2)  
      Anu Kuusmaa               SK100           EST Katk      01:50.45(7) Ei start     
N40

5200m 13KP
5050m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Kristi Vassil             Ilves           EST 01:36.10  00:51.49(1) 00:44.21(3)  
   2. Triin Jaaniste            Ilves           EST 01:40.50  00:54.24(2) 00:46.26(4)  
   3. Heleri Kivil              LSF PT          EST 01:42.18  00:59.07(5) 00:43.11(2)  
   4. Kirti Rebane              Tammed          EST 01:43.00  01:00.26(7) 00:42.34(1)  
   5. Signe Raidmets            TON             EST 01:43.55  00:54.45(3) 00:49.10(6)  
   6. Mall Alev                 Tammed          EST 01:49.02  00:58.28(4) 00:50.34(8)  
   7. Kristi Heilman            HOK             EST 01:52.53  01:00.25(6) 00:52.28(9)  
   8. Edit Kannel               Norma           EST 01:56.50  01:07.39(9) 00:49.11(7)  
   9. Teele Eensaar             Ilves           EST 01:58.43  01:03.43(8) 00:55.00(10  
  10. Ave Kranberg              Mercury         EST 02:09.03  01:08.21(10 01:00.42(12  
  11. Anneli Pello              Mercury         EST 02:12.40  01:17.16(11 00:55.24(11  
  12. Ieva Godina               B3              LAT 02:16.08  01:29.03(13 00:47.05(5)  
  13. Ruth Esta                 HOK             EST 02:35.47  01:25.46(12 01:10.01(13  
  14. Ilona Poljakova           LSF PT          EST 02:57.58  01:33.43(14 01:24.15(14  
  15. Riin Otstavel             LSF PT          EST 03:29.43  02:02.22(16 01:27.21(15  
  16. Ineta Bārdiņa             Smiltene        LAT 03:34.43  01:55.39(15 01:39.04(16  
      Sirje Nurgamaa            SK Järve        EST Katk      02:04.45(17 Ei start     
N45

5000m 12KP
4370m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Jana Kink                 Kape            EST 01:38.40  00:50.52(1) 00:47.48(2)  
   2. Evelyn Himma              Rakv            EST 01:45.26  00:58.23(2) 00:47.03(1)  
   3. Mare Parve                Peko            EST 01:52.15  01:00.23(3) 00:51.52(5)  
   4. Erika Joonas              Võru            EST 01:53.51  01:02.07(4) 00:51.44(4)  
   5. Anneli Aas                TON             EST 01:57.14  01:03.35(6) 00:53.39(7)  
   6. Maari Idnurm              TON             EST 02:01.57  01:04.56(7) 00:57.01(9)  
   7. Riika Ploompuu            Swedbank        EST 02:04.32  01:10.09(10 00:54.23(8)  
   8. Piret Niglas              Jõhvikas        EST 02:04.44  01:07.32(8) 00:57.12(10  
   9. Sari Tupitsa              Rasti E4        FIN 02:10.45  01:09.33(9) 01:01.12(12  
  10. Siiri Vallner                             EST 02:12.47  01:14.01(14 00:58.46(11  
  11. Minija Pääslane           Ilves           EST 02:14.06  01:12.37(12 01:01.29(13  
  12. Merike Mets               Rakv            EST 02:15.42  01:22.32(16 00:53.10(6)  
  13. Carola Ray                OK77            FIN 02:15.51  01:11.14(11 01:04.37(15  
  14. Ella Shved                SRD             EST 02:17.04  01:14.00(13 01:03.04(14  
      Triina-Britt Preden       TON             EST Katk      Ei start    00:48.48(3)  
      Inga Karu                 HOK             EST Katk      01:03.18(5) Ei start     
      Maret Viira               Viimsi          EST Katk      01:19.53(15 Ei start     
N50

5000m 12KP
4370m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Lea Leppik                TAOK            EST 01:39.34  00:54.07(1) 00:45.27(1)  
   2. Airi Alnek                Võru            EST 01:45.47  00:55.09(2) 00:50.38(4)  
   3. Maris Roosipuu            TON             EST 01:48.45  01:00.05(4) 00:48.40(3)  
   4. Aari Talver               Mercury         EST 01:48.58  01:01.24(5) 00:47.34(2)  
   5. Merike Paapson            TON             EST 01:50.32  00:57.55(3) 00:52.37(5)  
   6. Mai Viirmann              Põrgupõhja      EST 02:01.14  01:02.38(6) 00:58.36(9)  
   7. Elina Lasseron            EWK             EST 02:02.56  01:05.30(9) 00:57.26(7)  
   8. Anu Järv                                  EST 02:03.50  01:08.05(10 00:55.45(6)  
   9. Anneli Rämmann            Koop            EST 02:07.23  01:05.22(8) 01:02.01(12  
  10. Riina Laev                Mercury         EST 02:07.31  01:05.01(7) 01:02.30(13  
  11. Tuulikki Salmenkylä       Helsingin Suunn FIN 02:13.26  01:13.24(12 01:00.02(10  
  12. Meeli Kerem               TON             EST 02:13.42  01:12.16(11 01:01.26(11  
  13. Ave Janu                  Koop            EST 02:13.54  01:15.21(13 00:58.33(8)  
  14. Epp Voitka                Võru            EST 02:23.00  01:16.13(14 01:06.47(14  
  15. Helve Kansi               Viljandi        EST 02:27.31  01:20.21(15 01:07.10(15  
  16. Daisy Kroon               Jõhvikas        EST 02:46.57  01:23.43(16 01:23.14(17  
  17. Olga Temnikova            OK Kaliningrad  RUS 02:47.37  01:26.21(17 01:21.16(16  
  18. Aleksandra Lebedeva       Pskov           RUS 03:31.56  01:44.13(18 01:47.43(19  
  19. Tiia Laul                                 EST 03:36.54  01:59.29(19 01:37.25(18  
      Tiina Tamla               Koop            EST Ei start  Ei start    Ei start     
      Ülle Pellja               JOKA            EST Ei start  Ei start    Ei start     
N55

4400m 13KP
3780m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Marje Viirmann            KEKRSK          EST 01:31.39  00:53.00(2) 00:38.39(1)  
   2. Anne Pelto-Huikko         Hiisirasti      FIN 01:33.18  00:51.49(1) 00:41.29(2)  
   3. Saima Värton              Kobras          EST 01:35.00  00:53.02(3) 00:41.58(3)  
   4. Reet Johanson             Kobras          EST 01:37.17  00:53.15(4) 00:44.02(5)  
   5. Kirsi Kihlström           Rasti E4        FIN 01:38.22  00:54.37(5) 00:43.45(4)  
   6. Arja Vestola              NaTe            FIN 01:41.57  00:56.54(6) 00:45.03(6)  
   7. Marina Movko              Azymut 45 Gdyni RUS 01:45.25  00:58.10(7) 00:47.15(7)  
   8. Gea Rennel                KEKRSK          EST 01:48.15  00:58.39(8) 00:49.36(9)  
   9. Sarmite Sild              Võru            EST 01:57.23  01:04.41(11 00:52.42(12  
  10. Tiina Oras                Ilves           EST 02:00.50  01:11.12(17 00:49.38(10  
  11. Leena Salmenkylä-Mattila  Helsingin Suunn FIN 02:02.02  01:08.08(14 00:53.54(13  
  12. Anne Jaakson              HOK             EST 02:04.48  01:14.53(19 00:49.55(11  
  13. Päivi Aarikka-Ruuhiala    Hiisirasti      FIN 02:05.48  01:06.28(13 00:59.20(19  
  14. Ilme Roosi                Orvand          EST 02:08.51  00:59.04(9) 01:09.47(27  
  15. Olga Jakovleva            Jõhvikas        EST 02:09.09  01:10.52(16 00:58.17(17  
  16. Päivi Raatikainen         Rasti E4        FIN 02:09.34  01:12.38(18 00:56.56(16  
  17. Merike Mändsoo            TON             EST 02:10.15  01:21.57(23 00:48.18(8)  
  18. Aino Koser                Ilves           EST 02:13.05  01:05.35(12 01:07.30(26  
  19. Liubov Gerasimova         Novgorod        RUS 02:14.44  01:15.22(20 00:59.22(20  
  20. Anu Malts                 TON             EST 02:16.43  01:22.10(25 00:54.33(14  
  21. Marja Töyrylä             KYS             FIN 02:17.37  01:20.52(22 00:56.45(15  
  22. Pille Illak               Otepää          EST 02:21.07  01:17.48(21 01:03.19(23  
  23. Aino Leppänen             Rasti-Jyry      FIN 02:21.59  01:22.00(24 00:59.59(21  
  24. Ülle Raudsepp             Okas            EST 02:25.01  01:23.09(26 01:01.52(22  
  25. Maire Kure                Kape            EST 02:26.29  01:27.23(28 00:59.06(18  
  26. ÜLLE PÕLDOJA              Ilves           EST 02:27.06  01:23.34(27 01:03.32(24  
  27. Mare Kitsnik              Saku            EST 02:31.55  01:27.46(29 01:04.09(25  
  28. Tiina Rillo               -               EST 02:44.42  01:33.23(30 01:11.19(28  
  29. Olga Nazaran              Pskov           RUS 05:01.58  02:43.30(31 02:18.28(29  
      Marika Kirsspuu           TAOK            EST Katk      01:04.14(10 Ei start     
      Pirjo Kivioja             Salon Vilpas    FIN Katk      01:10.19(15 Ei start     
N60

4400m 13KP
3780m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Anne Arold                Ilves           EST 01:34.53  00:52.12(1) 00:42.41(1)  
   2. Eha Tolm                  Orvand          EST 01:39.28  00:52.58(2) 00:46.30(2)  
   3. Ene Sulg                  Orvand          EST 01:45.49  00:59.05(5) 00:46.44(3)  
   4. Kirsi Hakomäki            Helsingin Suunn FIN 01:46.08  00:57.17(3) 00:48.51(5)  
   5. Tiina Talisoo             KEKRSK          EST 01:49.39  01:00.32(6) 00:49.07(6)  
   6. Aili Laanjõe              Kobras          EST 01:52.26  00:58.18(4) 00:54.08(8)  
   7. Natalia Ushakova          Pskov           RUS 01:57.25  01:01.17(7) 00:56.08(9)  
   8. Anita Laaksonen           Tarpian Suunta  FIN 01:58.55  01:10.12(10 00:48.43(4)  
   9. Ulla Lehto                KyS             FIN 02:07.21  01:15.11(12 00:52.10(7)  
  10. Maire Limberg             Rakv            EST 02:08.53  01:02.29(9) 01:06.24(11  
  11. Vaike Tomann              Ilves           EST 02:26.00  01:27.34(13 00:58.26(10  
  12. Irma Ahonkivi             Rastikarhut     FIN 03:48.07  02:05.45(14 01:42.22(12  
      Helena Jumppanen          Pihkaniskat     FIN Katk      01:02.17(8) Ei start     
                                                    Katk      -           -            
      Anne Vaikjärv             Vunder          EST Tühist    01:14.50(11 Puuduv KP    
N65

3600m 11KP
3360m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Sirpa Koivula             Helsingin suunn FIN 01:35.11  00:48.12(1) 00:46.59(4)  
   2. Tiiu Kaasik               Ilves           EST 01:35.13  00:51.17(3) 00:43.56(1)  
   3. Hille Tasa                Tammed          EST 01:37.29  00:51.12(2) 00:46.17(2)  
   4. Niina Karnit              SRD             EST 01:45.28  00:57.13(5) 00:48.15(5)  
   5. Ritva Kajava              Hämeenlinnan Su FIN 01:45.52  00:59.04(9) 00:46.48(3)  
   6. Ene Ehrenpreis            Viru-Nigula spo EST 01:48.14  00:58.34(6) 00:49.40(6)  
   7. Riina Kivikas             Ilves           EST 01:50.15  00:56.52(4) 00:53.23(10  
   8. Beatrice Malmsten         Lynx            FIN 01:51.40  00:58.53(7) 00:52.47(8)  
   9. Alina Kazantseva          Novgorod        RUS 01:54.30  01:04.32(12 00:49.58(7)  
  10. Leili Prans               Ilves           EST 01:56.30  01:01.15(10 00:55.15(12  
  11. Liivi Parik               Otepää SK       EST 01:56.48  01:03.00(11 00:53.48(11  
  12. Ritva Mononen             Hämeenlinnan Su FIN 01:59.26  00:59.00(8) 01:00.26(14  
  13. Eha Kriks                 Rakv            EST 02:01.32  01:05.06(13 00:56.26(13  
  14. Paula Honkavaara          Rasti-Vihti     FIN 02:12.55  01:08.25(14 01:04.30(16  
  15. Mare Aibast               KEKRSK          EST 02:19.29  01:16.06(17 01:03.23(15  
  16. Kersti Ploom              Jõhvikas        EST 02:19.52  01:11.04(15 01:08.48(18  
  17. Epp Kroon                 Ilves           EST 02:20.21  01:14.55(16 01:05.26(17  
  18. Juta Virkepuu             KEKRSK          EST 02:44.49  01:21.58(18 01:22.51(20  
  19. Tatjana Šumilo            Jõhvikas        EST 02:56.57  01:44.02(19 01:12.54(19  
      Anu Saue                  HOK             EST Tühist    Puuduv KP   00:52.55(9)  
N70

3600m 11KP
3360m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Eeva Tanska               Espoon Suunta   FIN 01:45.29  00:52.48(1) 00:52.41(2)  
   2. Virve Orav                Tammed          EST 01:46.59  00:59.12(2) 00:47.47(1)  
   3. Malle Viilma              TON             EST 01:55.35  00:59.31(3) 00:56.04(5)  
   4. Anne Jundas               Jõhvikas        EST 02:01.05  01:07.28(5) 00:53.37(3)  
   5. Kate Rantala              Karkki-Rasti    FIN 02:03.59  01:03.17(4) 01:00.42(7)  
   6. Tytti Torp                Helsingin Suunn FIN 02:05.02  01:07.37(6) 00:57.25(6)  
   7. Kaie Kivila               Ilves           EST 02:11.45  01:09.09(7) 01:02.36(8)  
   8. Liis Lille                KEKRSK          EST 02:12.01  01:17.20(8) 00:54.41(4)  
   9. Ludmila Miasnikova        Pskov Rus       RUS 02:35.48  01:20.46(9) 01:15.02(12  
  10. Ulla Lindsten             Rasti-Jyry      FIN 02:39.26  01:26.39(10 01:12.47(11  
  11. Tuula Ohramaa             Rasti-Jyry      FIN 02:40.53  01:30.03(11 01:10.50(10  
  12. Galina Semenova           Velikie Luki    RUS 02:45.35  01:35.26(12 01:10.09(9)  
      Irma Liljeström           Helsingin Suunn FIN Tühist    Puuduv KP   Puuduv KP    
      Mirjami Tupitsa           Rasti-Jyry      FIN Ei start  Ei start    Ei start     
N75

3100m 10KP
2880m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Ilse Uus                  TON             EST 01:41.12  00:53.18(1) 00:47.54(1)  
   2. Maire Raid                Tammed          EST 01:45.19  00:54.07(2) 00:51.12(2)  
   3. Ilona Vanaveski           Ilves           EST 01:49.50  00:57.13(3) 00:52.37(3)  
   4. Maie Abram                Ilves           EST 01:57.44  01:04.15(4) 00:53.29(5)  
   5. Ludmila Gorhkova          Pskov           RUS 02:06.50  01:13.26(6) 00:53.24(4)  
   6. Aino Kirkkala             Suosmeren Salpa FIN 02:10.29  01:14.46(7) 00:55.43(6)  
   7. Maimu Tornberg            Koop            EST 02:30.33  01:10.12(5) 01:20.21(8)  
   8. Marja Raatikka            Helsingin Suunn FIN 03:07.33  01:47.43(8) 01:19.50(7)  
   9. Ulla Finnilä-Seitajoki    Rasti-Jyry      FIN 03:31.25  01:56.07(9) 01:35.18(9)  
      Ülle Mõistlik             Orion           EST Katk      02:28.53(10 Ei start     
N80

2600m 9KP
2090m 8KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Etapp 1     Etapp 2        
   1. Eila Pekkarinen           Keravan Urheili FIN 01:29.18  00:46.30(1) 00:42.48(1)  
   2. Pirkko Raunemaa           Helsingin Suunn FIN 03:05.04  01:18.55(2) 01:46.09(2)  
JOKA
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2017, www.tak-soft.com 2.10.2017 19:29:32