EMV MN21 teateorienteerumine 13.09.2020 Vetla (Margus Klementsov)
1. 7290 m 19 KP ; 2. 5400 m 13 KP ; 3. 7290 m 19 KP ;
1. 6 Võru 1 Võru EST 02:17.58,302:17.58,
1 Jaagup Truusalu 00:56.56,0[ 3]
2 Lauri Sild 00:34.08,8[ 1] 01:31.04,8( 1)
3 Timo Sild 00:46.53,5[ 1] 02:17.58,3( 1)
2. 2 Peko 1. Peko EST 02:34.51,5 +16:53,2
1 Sergei Rjabõshkin 00:55.36,4[ 2]
2 Reigo Teervalt 00:45.49,1[ 6] 01:41.25,5( 2)
3 Kristo Heinmann 00:53.26,0[ 2] 02:34.51,5( 2)
3. 21 SK100 I SK100 EST 02:44.09,5 +26:11,2
1 Lauri Tammemäe 01:04.52,2[ 8]
2 Anti Sulavee 00:43.58,4[ 3] 01:48.50,6( 4)
3 Timmo Tammemäe 00:55.18,9[ 3] 02:44.09,5( 3)
4. 1 Rakvere Rakv EST 02:54.51,3 +36:53,0
1 Priit Randman 01:14.48,7[ 12]
2 Olle Kärner 00:40.36,5[ 2] 01:55.25,2( 5)
3 Tõnis Laugesaar 00:59.26,1[ 5] 02:54.51,3( 4)
5. 9 Võru 2 Võru EST 02:55.17,3 +37:19,0
1 Hando Allmann 01:11.07,9[ 9]
2 Jürgen Joonas 00:44.39,0[ 4] 01:55.46,9( 6)
3 Rain Eensaar 00:59.30,4[ 7] 02:55.17,3( 5)
6. 3 Tammed I Tammed EST 02:56.14,7 +38:16,4
1 Reimo Liiv 01:04.41,0[ 7]
2 Jürgen Einpaul 00:52.07,5[ 11] 01:56.48,5( 8)
3 Andreas Kraas 00:59.26,2[ 6] 02:56.14,7( 6)
7. 12 JOKA OK JOKA EST 03:00.27,0 +42:28,7
1 Mehis Muru 01:14.45,9[ 11]
2 Raiko Marrandi 00:49.28,9[ 7] 02:04.14,8( 10)
3 Juho Westerlund 00:56.12,2[ 4] 03:00.27,0( 7)
8. 10 Hiiumaa OK HOK EST 03:00.28,1 +42:29,8
1 Kustu Künnapas 01:02.04,4[ 5]
2 Mati Mägi 00:45.04,0[ 5] 01:47.08,4( 3)
3 Madis Osjamets 01:13.19,7[ 12] 03:00.28,1( 8)
9. 5 OK Põlva Kobras I OK Põlva Kobras EST 03:06.02,2 +48:03,9
1 Martin Simpson 01:01.03,1[ 4]
2 Arti Albert 00:56.12,6[ 13] 01:57.15,7( 9)
3 Silver Eensaar 01:08.46,5[ 10] 03:06.02,2( 9)
10. 7 Harju OK I Harju EST 03:13.39,7 +55:41,4
1 Ats Sõnajalg 00:55.31,1[ 1]
2 Markus Kaljur 01:18.11,1[ 21] 02:13.42,2( 13)
3 Uku-Laur Tali 00:59.57,5[ 8] 03:13.39,7( 10)
11. 11 Tammed II Tammed EST 03:22.03,9 +64:05,6
1 Tõnu Lillelaid 01:04.36,2[ 6]
2 Lauri Beilmann 00:51.33,5[ 10] 01:56.09,7( 7)
3 Marko Külaots 01:25.54,2[ 17] 03:22.03,9( 11)
12. 16 Võru 3 Võru EST 03:38.10,0 +80:11,7
1 Kaur Kase 01:16.28,8[ 14]
2 Alar Kume 00:55.57,3[ 12] 02:12.26,1( 12)
3 Timo Palo 01:25.43,9[ 16] 03:38.10,0( 12)
13. 22 SK100 II SK100 EST 03:41.47,3 +83:49,0
1 Jaan Tarmak 01:22.36,9[ 17]
2 Tõnis Vaiksaar 00:58.28,5[ 14] 02:21.05,4( 14)
3 Marek Karm 01:20.41,9[ 15] 03:41.47,3( 13)
14. 13 Peko 2. Peko EST 03:41.52,9 +83:54,6
1 Mihkel Mahla 01:13.50,3[ 10]
2 Timo Kudre 01:17.32,4[ 20] 02:31.22,7( 17)
3 Ain Fjodorov 01:10.30,2[ 11] 03:41.52,9( 14)
15. 4 SRD SRD EST 03:44.04,1 +86:05,8
1 Davis Sholmanis 01:15.36,5[ 13]
2 Vjatseslav Safonov 01:08.39,8[ 19] 02:24.16,3( 16)
3 Kaarel Vesilind 01:19.47,8[ 14] 03:44.04,1( 15)
16. 15 Mercury Mercury EST 04:02.39,8+104:41,5
1 Ragnar Kranberg 01:35.44,1[ 21]
2 Oliver Annus 01:08.27,1[ 18] 02:44.11,2( 19)
3 Tarmo Klaar 01:18.28,6[ 13] 04:02.39,8( 16)
17. 19 Harju OK II Harju EST 04:15.37,4+117:39,1
1 Taivo Tali 01:45.22,8[ 22]
2 Mattias Rennel 01:01.41,1[ 16] 02:47.03,9( 20)
3 Mati Preitof 01:28.33,5[ 18] 04:15.37,4( 17)
18. 18 OK Põlva Kobras III OK Põlva Kobras EST 04:23.01,9+125:03,6
1 Rasmus Kruusa 01:21.37,4[ 16]
2 Martin Erik Maripuu 00:59.51,5[ 15] 02:21.28,9( 15)
3 Aleksander Kepler 02:01.33,0[ 20] 04:23.01,9( 18)
19. 23 Võru 4 Võru EST 04:23.05,4+125:07,1
1 Karmo Tisler 01:22.39,8[ 18]
2 Nansen Palo 00:49.32,5[ 8] 02:12.12,3( 11)
3 Tõnis Jäädmaa 02:10.53,1[ 21] 04:23.05,4( 19)
20. 20 LSF PT LSF EST 04:23.13,0+125:14,7
1 Martin Kaup 01:20.26,3[ 15]
2 Rünno Sulg 01:29.09,6[ 22] 02:49.35,9( 21)
3 Lauri Olli 01:33.37,1[ 19] 04:23.13,0( 20)
8 Ilves 1 Ilves EST Tühist
1 Andres Rõõm Vale KP
2 Kaarel Hendrik Zernat 00:51.00,3[ 9] Tühist
3 Oliver Kütt 01:00.18,4[ 9] Tühist
14 Sander Pritsik Rakv EST Tühist
1 Sander Pritsik 01:33.48,0[ 20]
2 Aleksander Pritsik 01:06.07,0[ 17] 02:39.55,0( 18)
3 Marek Pritsik Vale KP Tühist
17 OK Põlva Kobras II OK Põlva Kobras EST Katk
1 August Jakobson 01:30.02,8[ 19]
2 Kiur Erik Eensaar Ei start Katk
3 Samuel Kolsar Ei start Katk
24 ReservM1 ResM EST Ei start
1 Res M11 Ei start
2 Res M12 Ei start Ei start
3 Res M13 Ei start Ei start
25 ReservM2 EST Ei start
1 Res M21 Ei start
2 Res M22 Ei start Ei start
3 Res M23 Ei start Ei start
1. 6200 m 18 KP ; 2. 4400 m 13 KP ; 3. 6200 m 18 KP ;
1. 26 Võru 1 Võru EST 02:50.13,902:50.13,
1 Sari Nurmela 01:03.27,4[ 3]
2 Eleri Hirv 00:44.25,8[ 1] 01:47.53,2( 1)
3 Laura Joonas 01:02.20,7[ 2] 02:50.13,9( 1)
2. 27 JOKA OK JOKA EST 02:51.45,2 +1:31,3
1 Sigrid Ruul 01:06.27,2[ 4]
2 Helle Hallik 00:50.36,3[ 4] 01:57.03,5( 4)
3 Evely Kaasiku 00:54.41,7[ 1] 02:51.45,2( 2)
3. 32 Kape Kape EST 02:54.57,0 +4:43,1
1 Margret Zimmermann 00:57.39,2[ 1]
2 Kirsten Nigul 00:53.46,8[ 5] 01:51.26,0( 2)
3 Merike Vanjuk 01:03.31,0[ 3] 02:54.57,0( 3)
4. 33 Tammed Tammed EST 02:56.01,1 +5:47,2
1 Maris Terno 01:01.30,3[ 2]
2 Viivi-Anne Soots 00:50.28,5[ 3] 01:51.58,8( 3)
3 Teele Telgma 01:04.02,3[ 4] 02:56.01,1( 4)
5. 28 SK100 I SK100 EST 03:29.20,8 +39:06,9
1 Piibe Tammemäe 01:19.51,5[ 7]
2 Kati Rooni 00:49.43,9[ 2] 02:09.35,4( 5)
3 Grete Gutmann 01:19.45,4[ 7] 03:29.20,8( 5)
6. 35 Hiiumaa HOK EST 03:38.31,2 +48:17,3
1 Maria Eller 01:27.12,8[ 8]
2 Herta Kesküla 01:04.24,3[ 7] 02:31.37,1( 6)
3 Eliise Kesküla 01:06.54,1[ 5] 03:38.31,2( 6)
7. 36 OK Põlva Kobras II OK Põlva Kobras EST 04:23.51,6 +93:37,7
1 Maris Palopääl 01:17.07,2[ 6]
2 Karoliina Kets 01:15.31,8[ 8] 02:32.39,0( 7)
3 Anete Saar 01:51.12,6[ 10] 04:23.51,6( 7)
8. 37 TON TON EST 04:33.42,7+103:28,8
1 Triina-Britt Preden 01:35.47,4[ 9]
2 Maari Idnurm 01:15.42,1[ 9] 02:51.29,5( 8)
3 Signe Raidmets 01:42.13,2[ 9] 04:33.42,7( 8)
34 Mercury Mercury EST Tühist
1 Heidi Sild Vale KP
2 Kris Jette Piht 01:00.01,0[ 6] Tühist
3 Kirti Rebane 01:21.02,3[ 8] Tühist
31 Peko Peko EST Tühist
1 Kristel Kõivo 01:13.10,1[ 5]
2 Mari Linnus Vale KP Tühist
3 Emily Raudkepp 01:16.18,3[ 6] Tühist
30 Võru 2 Võru EST Tühist
1 Anita Laanejõe 01:37.02,6[ 10]
2 Emma Joonas 01:17.42,6[ 10] 02:54.45,2( 9)
3 Kati Iher Vale KP Tühist
29 OK Põlva Kobras I OK Põlva Kobras EST Ei start
1 Laura-Liis Kütt Ei start
2 Lorely Kõrvel Ei start Ei start
3 Johanna Laanoja Ei start Ei start
38 OK Põlva Kobras III OK Põlva Kobras EST Ei start
1 Greta-Maria Pisarev Ei start
2 Karoliina Kets Ei start Ei start
3 Geteli Hanni Ei start Ei start
39 ReservN1 ResN EST Ei start
1 Res N11 Ei start
2 Res N12 Ei start Ei start
3 Res N13 Ei start Ei start
40 ReservN2 EST Ei start
1 Res N21 Ei start
2 Res N22 Ei start Ei start
3 Res N23 Ei start Ei start
JOKA
Relay Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2008-2018, www.tak-soft.com